הסלוקי

קרב הסלוקי היה אחד הקרבות הקשים ביותר במלחמת לבנון השנייה. בקרב איבדו כוחותינו 12 לוחמים, עשרות נפצעו, וחיילים רבים שבו ארצה כשהם שלמים מבחוץ, אך המשיכו לשאת איתם את הטראומה מבפנים. הצילומים בתערוכה, שצולמו על-ידי הלוחמים עצמם, מהווים מעין קולאז' צילומי של מבעים וסגנונות. הם חושפים פנים שונות של דרום-לבנון הדהויה והמאובקת של קיץ 2006: רגעים שמחים ועצובים, חשובים ומשניים כאחד, המייצרים מכלול של זוויות ראייה ייחודיות על המלחמה.

צילומי מלחמה אמנם אינם דבר נדיר, אך דווקא מפני שמדובר בצילומים שאינם מקצועיים, וצולמו ״מבפנים״, הם מספרים סיפורים אחרים, סיפורים קטנים על הרגעים האנושיים שבתוך המלחמה. הצילומים כמו מבקשים מהצופה בהם לשאול את עצמו מהו הדבר או הרגע החד-פעמי שהניע את הלוחם להפוך לצלם, ללכוד את הרגע ולתעד אותו לנצח. בכל אחד מהצילומים נמצא מניע כזה – המבט החודר של החיילים, הסביבה הזרה והמוכרת בו בזמן, וההתבוננות על המלחמה מבעד למצלמה.

מעבר לצבעים ולמראות המלחמה, לרגשות העוברים מהם ולאופן הכמעט רומנטי שבו נתפסים הצילומים, תערוכה זו היא הצעה ליצירתו של שיח לוחמים חדש בחברה הישראלית. הצילומים הם סיפורים המסופרים ללא מילים, ויותר משהם חושפים דבר מה, הם מסתירים את הרגשות האמיתיים, עדות לכאב ולטראומה שנושאים עמם החיילים.

למאמר המלא לחצו כאן 

1,169

כתיבת תגובה

1,169

כתיבת תגובה