איור: פייר קליינהאוז

חתול תעלול

מאז ומעולם ניהלו בני האדם מערכות יחסים שונות עם מיני החיים בכדור הארץ. יש הרואים מערכות יחסים אלו מנקודת מבט הומאנית ומאמינים כי בני האדם הם מרכז העולם, ויש הרואים אותן כשוויוניות יותר וחושבים כי על כל המינים לחלוק את המשאבים שעל כדור הארץ. בכל מקרה, בין אם מנקודת מבט היררכית ובין אם מנקודת מבט הוליסטית, אין עוררין על העובדה שבני האדם הם המפותחים ביותר קוגניטיבית, ובכך מתעלים על יתר המינים.

האם ייתכן שבזמן שאנו עסוקים בהשתלטות על מינים וטריטוריות אחד המינים הידידותיים ביותר לאדם מבצע מהלכי השתלטות ומצליח לשנות את ההיררכיה?

אנחנו, בני האדם, נהנים להשתעשע בהשוואת האינטליגנציה שלנו לזו של יונקים מפותחים, במיוחד פילים, דולפינים ולווייתנים, כל עוד ברור שאין איום ממשי על מעמדנו כשולטים בכדור ביד רמה. אך האם ייתכן שבזמן שאנו עסוקים בהשתלטות על מינים וטריטוריות, ממציאים טכנולוגיות חדישות ומאריכים את תוחלת החיים עד אינסוף, אחד המינים הידידותיים ביותר לאדם מבצע מהלכי השתלטות ומצליח לשנות את ההיררכיה? האם יכול להיות שנרדמנו בשמירה? מהו אותו מין שמסכן כל כך את בני האדם? ובכן, תשובה מפתיעה – אלו החתולים. טורפים אכזריים המגיעים במגוון גדלים, צורות והתנהגויות, ממלכי הג'ונגל ועד ליצורים קטנים וחמדמדים, שמתמסרים בעבור כל ליטוף בבטן.

דווקא האחרונים הם המסוכנים ביותר, והם מפלסים את דרכם לראש הפירמידה באמצעות מניפולציות נלוזות ומבט ממיס בעיניים. לאחרונה אנו עדים לתקופת הרנסאנס של החתולים. חשוב להבין שזוהי אינה התפתחות מקרית ותמימה, כי אם מהלך מתוכנן היטב. על מנת שהחתולים יצליחו להתעלות על בני האדם, שהם, כידוע, דומיננטים במיוחד ותפוצתם כה נרחבת, יש צורך בהקף פעילות עצום, חובק עולם, שיתרחש במקומות שונים ומרוחקים באותו הזמן. האם ייתכן שחתולי כל העולם התאחדו, ופיתחו תודעה חתולית כלל עולמית?

8

אני מאמינה שאנו עדים לתקופה היסטורית של שינויים התנהגותיים ואבולוציוניים מרחיקי לכת אצל החתולים. בניגוד למינים רבים אחרים שבויתו על ידי האדם, החתולים מעולם לא איבדו את האינסטינקטים של חיית הפרא. השינוי האבולוציוני יכלול פרידה (סימבולית) מהאינסטינקטים החייתיים, והחלפתם בשפע ובנוחות שהאנושות מציעה. בזמן שהחתולים מפתחים תודעה ונפרדים מהחייתיות, בני האדם מבויתים בהדרגה על ידי החתולים, כך שישרתו את צורכיהם טוב יותר. השליטה החתולית תשתמש ביכולות יוצאות הדופן של בני האדם למען הצלחת ושגשוג המין החתולי, ובו בזמן להקטנת היחס בין המינים (יותר חתולים, פחות בני אדם).

כבר לפני כ-10,000 שנים קשרו החתולים את גורלם בגורל בני האדם, ובמצרים העתיקה, לפני כ-3,600 שנים, הם זכו ליחס של כבוד לצד המלכים. מאז ועד היום חלו שינויים רבים לטובה ולרעה במעמדם של החתולים בתרבות, אך בעשור האחרון הם זוכים בשנית למעמד שלו הם ראויים לצד בני האדם.

האינטרנט הוא כמובן אחד המאיצים המאפשרים לחתולים לבסס את מעמדם מחדש. בני האדם, מצדם, מנסים באמצעות האינטרנט להתחקות אחר התפתחותה של התופעה, לנסות לפענח אותה ולהבין מדוע דווקא חתולים הם שליטי הרשת הבלתי מעורערים. התשובה לכך אינה נעוצה רק בעולם הווירטואלי אלא במגוון ההתנהגויות והמתודות המיוחדות שפיתחו חתולים, והאינטרנט הוא כלי נוסף וחשוב בידם כד להשיג דריסת רגל גם אצל אנשים שלעולם לא יכניסו חתול לביתם. באמצעות נוכחותם הבולטת באינטרנט, הם מבססים את מעמדם כחיות הבית האולטימטיביות – יותר מכלבים, חמוסים, קיפודים ושאר חיות חמודות.

בעוד הכלבים עסוקים במחשבות על הטיול או הארוחה הבאה, החתולים טרודים במחשבות תהומיות, תכנון אסטרטגי ופילוסופי שיעזור להם להשלים את המהלך

בניגוד לכלבים, שמלווים גם הם את האנושות משחר ההיסטוריה, לא זכו החתולים בתואר חברו הטוב של האדם, וטוב שכך. בעוד הכלבים עסוקים במחשבות על הטיול או הארוחה הבאה, החתולים טרודים במחשבות תהומיות, תכנון אסטרטגי ופילוסופי שיעזור להם להשלים את המהלך, ולתמרן טוב יותר את בני האדם. כלבים לא יזממו מניפולציות רגשיות, תרבותיות וביולוגיות כדי להפיל את בני האדם בפח. הכלבים הם באמת חברים טובים של בני האדם. הם ימשיכו ללוות אותנו בנאמנות עיוורת, וינסו להזהיר את האנושות כולה מפני נפילה בפח החתולי.

החתולים השכילו לנצל את מעמדם כשליטי האינטרנט, ובקיץ האחרון ביצעו קפיצת מדרגה משמעותית, כשסרטוני חתולים הוקרנו במספר מוזיאונים ברחבי העולם. הכניסה של סרטוני החתולים היוטיוביים אל לב לבה של התרבות ה״גבוהה״ מעידה כי הוויראליות של החתולים פורצת את גבולות האינטרנט, מתפשטת אל העולם הממשי וטוענת למעמד שווה בצד היצירות הקנוניות. לכל מוזיאון שבו הוצגו הסרטונים הגיעו אלפי (ועשרות אלפי) צופים, עובדה שהדהימה אפילו את האוצרים. אמנם החתולים כבשו את האינטרנט, אך עדיין אינם יכולים לנוח על זרי הדפנה. אט-אט הם משתלטים גם על מרחבי המחיה של האדם, ומעמידים את בעלי החתולים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. כשחתול מגיע לטריטוריה חדשה, לאחר זמן הסתגלות קצר, הוא מתחיל באיטיות שיטתית להשתלט על הבית, יושביו ואורחותיו, כשבמקביל נחשף אופיו המניפולטיבי.

7

עשרות מחקרים נעשו בנושא התנהגות חתולים ובעליהם, אך שני מחקרים משמעותיים במיוחד מגלים עד כמה השליטה הנתונה בידי בעלי החתולים היא אשליה, ולמעשה המצב ההפוך הוא הנכון. מחקר ראשון מתאר כי חתולים מגיבים בצורה סלקטיבית ומודעת לקריאות של בעליהם. הם יודעים לזהות במפורש מתי קוראים להם, אך הם בוחרים להתעלם ברוב הפעמים. כלומר, החתולים לא חשים חובה כלשהי כלפי בעליהם והם שומרים את מערכת היחסים תחת שליטתם המלאה. מחקר נוסף מראה כיצד החתולים יודעים להפעיל את בעליהם על פי הצורך. כשחתול רוצה משהו, בדרך כלל אוכל או מים, הוא לא מיילל, דבר שעלול ליצור אנטגוניזם אצל בני האדם, אלא מגרגר בצורה קולנית. המחקר בחן כיצד מגיבים בני אדם לצלילים השונים שמשמיעים החתולים, והראה שבני האדם, גם אלו שלא גידלו מעולם חתול, לא יכלו להתעלם מהצליל הנעים והחמוד ונענו לדרישותיו של החתול.

בשלב האחרון, כדי להשלים את ביות האדם, מפיצים החתולים בצואתם את נגיף הטוקסטופלזמה, שתסמיניו, בקצרה, גורמים לנשא לסלוד מבני אדם, ואף לנתק עמם קשרים, ומנגד לאהוב יותר חתולים. מחקר שקראתי בנושא גרם לי לגחך בתחילה, ולאחר מכן לחשוב: האין זהו הצעד הגאוני ביותר של החתולים, בדרך לבסס את עליונותם על בני המין האנושי? על פי הלוגיקה הפשוטה של המחקר, ככל שיותר אנשים יגדלו חתולים, ינקו את צרכיהם ויידבקו בנגיף, כך יתמעטו הקשרים החברתיים בין בני האדם, ובמקביל יגדלו הקשרים בין בני האדם והחתולים. אלו יוסיפו להאכיל אותם, לפנק אותם, לטפח אותם ולדאוג לכל צורכיהם. במקרה קיצוני של התפשטות הנגיף, ייתכן שזוגות המגדלים חתולים יחליטו לוותר על גידול תינוקות בשל סלידתם ההולכות וגוברת מבני אדם, ויאספו לביתם עוד ועוד חתולים (תופעה שאנו עדים לה כבר עכשיו). הייתכן שמה שנראה לנו עד כה כשיגעון של נשים זקנות ובודדות שגרות בבית ישן ומתפרק יהפוך לעתיד האפוקליפטי של האנושות?

אולי, אם כן, טעתה האנושות בגדול בכל סרטי המדע הבדיוני והחזיונות האפלים שעוסקים בהשתלטות של נגיפים, חייזרים או רובוטים בעלי אינטליגנציה מלאכותית המשמידים את כלל בני האדם, כשבעצם היצורים הפרוותיים והחמודים כל כך הם אלו שבאמת צריך להיזהר מהם? כיצד עלינו לנהוג בחתולים הערמומיים? ובכן, אם אתם ספקנים במיוחד כלפי טענותיי, מה חבל, ודאי עד מחר תשכחו את שכתבתי. אבל אם הצלחתי לעורר בכם ולו צל של ספק בנוגע לעתיד האנושות – אמצו חתול. ככה לפחות תהיו במחנה הנכון כשהמהפכה האמיתית תתחיל.

0